Wcześniejsza spłata pożyczki

Wcześniejsza spłata pożyczki – czy jest to opłacalne?

Wcześniejsza spłata pożyczki

Każda osoba, która posiada zobowiązanie finansowe, ma prawo do jego wcześniejszej spłaty. Może tego dokonać w dowolnym momencie, w trakcie trwania umowy. Jest to zagwarantowane przez regulacje prawne, znajdujące się w Ustawie o kredycie konsumenckim. Przepisy dotyczą pożyczek bankowych oraz pozabankowych. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, to warto sprawdzić, czy wcześniejsza spłata pożyczki nie byłaby bardziej opłacalna, niż zgodnie z harmonogramem. 

Wcześniejsza spłata pożyczki – czy to się opłaca?

Każda umowa o pożyczkę zawiera zapisy, które określają opłatę za użyczenie konkretnej kwoty na ustalony okres. Jest ona naliczana z góry i spłaca się ją przez cały czas trwania umowy. Jeśli zobowiązanie zostaje uregulowane wcześniej, okres ten ulega skróceniu, a co więcej, koszt użyczenia środków również powinien być mniejszy. W przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki, pożyczkodawca musi przeliczyć jej koszty tak, aby klient zapłacił za okres, gdy korzystał z pożyczonych środków.

wczesniejsza splata pozyczki

 

Warto jednak wiedzieć, że wcześniejsza spłata pożyczki nie zawsze może zmniejszyć jej koszty. Firmy pożyczkowe bowiem umieszczają w umowach odpowiedni zapis, który określa wysokość kary za wcześniejszą spłatę zobowiązania, najczęściej występującej w postaci prowizji lub innych opłat. Dzieje się tak dlatego, że pożyczkodawcy zarabiają głównie na odsetkach, a największy zysk osiągają w trakcie pierwszych kilku miesięcy zobowiązania. Jeśli klient postanowi spłacić zobowiązanie wcześniej, to dodatkowe opłaty mogą być wyższe i nie do końca jest to wówczas opłacalne. Pisaliśmy również .Przedawnienie Chwilówki

 

Powinno się zawsze dokładnie zapoznawać się z warunkami, jakie niesie ze sobą podpisywana umowa z instytucjami pozabankowymi. Każdy szczegół może mieć znaczenie, zarówno w przypadku nieterminowej spłaty rat, ale również wcześniejszej spłaty całości. Najlepiej oczywiście wybierać firmy, które zapewniają możliwość uregulowania długu wcześniej, bez dodatkowych kosztów. Dodatkowo u nas możesz przeczytać .Kredyt dla zadłużonych – jak uzyskać pomoc i wsparcie w trudnej sytuacji?

 

Wcześniejsza spłata pożyczki – zalety

Z reguły uregulowanie swoich długów i zaciągniętej pożyczki wcześniej to dobre rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w przypadku długoterminowych zobowiązań. Krótsze korzystanie z środków finansowych oznacza mniejsze opłaty, a co za tym idzie, zwolnienie z części odsetek i niższy całkowity koszt pożyczki

 

Wcześniejsza spłata pożyczki to również odciążenie budżetu domowego, a także większy spokój i z pewnością ogromna ulga. Nie trzeba pilnować terminu spłaty kolejnej raty, a także dysponować mniejszymi środkami na codzienne potrzeby. Wcześniejsza spłata pomaga także uniknąć negatywnego wpisu w BIK i być wiarygodnym klientem, np. w oczach banku.

Wcześniejsza spłata kredytu – wady

Niestety, wcześniejsza spłata pożyczki ma także swoje wady. Oprócz dodatkowych opłat, które mogą się pojawić w niektórych przypadkach, a które powodują całkowitą nieopłacalność tego przedsięwzięcia, zwrot pieniędzy przed czasem może oznaczać też brak swobody korzystania z dodatkowych finansów

 

Ma to znaczenie w przypadku, gdy pojawi się losowe zdarzenie powodujące kłopoty z płynnością finansową, albo niespodziewane wydatki, na które zabraknie gotówki. Wówczas może być konieczne zaciągnięcie kolejnej pożyczki, a to oczywiście oznacza dodatkowe koszty. Dlatego wcześniejsza spłata kredytu powinna być dobrze przemyślana – czy przyniesie oszczędności, czy raczej dodatkowe koszty i problemy.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 56 opinii