Pożyczka społecznościowa

Pożyczka społecznościowa jako alternatywa dla tradycyjnych kredytów.pożyczka społecznościowa

Pożyczka społecznościowa .Znalazłeś się w ciężkiej sytuacji finansowej i nie wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc? Obawiasz się, że nie dostaniesz kredytu w banku, a pożyczanie pieniędzy od rodziny kojarzy Ci się tylko z późniejszymi kłótniami? Jeśli szukasz alternatywy, to sprawdź, czym są pożyczki społecznościowe oraz w jaki sposób je uzyskać.

Pożyczka społecznościowa, czyli co?

W sytuacji, gdy bank nie chce udzielić Ci kredytu, z pewnością zaczynasz zastanawiać się nad innymi formami szybkiego dofinansowania. Jedną z nich są pożyczki społecznościowe. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że wierzycielem nie jest bank lub firma pożyczkowa, a osoba prywatna – członek społeczności.

pożyczki społecznościowe

 

Prawnie tego typu pożyczki działają na dokładnie tej samej zasadzie, jak te udzielane przez rodzinę lub przyjaciół. Są jednak bardziej sformalizowane, z uwagi na to, że obie strony są sobie obce, a co za tym idzie, niekoniecznie muszą mieć do siebie pełne zaufanie. Dlatego zawsze trzeba spisać odpowiednią umowę. 

 

Pożyczki społecznościowe w Polsce dopiero zaczynają być popularne, jednak istnieje już spora grupa osób, która decyduje się na ich udzielanie. Z reguły nie są to pożyczki celowe, nie trzeba okazywać żadnych rachunków lub faktur, więc można je wykorzystać w dowolny sposób – na wesele, wakacje lub pokrycie bieżących wydatków. Często są pomocne również w przypadku problemów w firmie.

Pożyczka społecznościowa – jak ją otrzymać?

Procedura udzielania pożyczek społecznościowych jest dosyć prosta, jednak zależy to od preferencji obu stron umowy. Mniej restrykcji pozwala na bardziej indywidualne podejście, a co za tym idzie, takie rozwiązanie daje także możliwość negocjacji większą, niż z pracownikiem banku, który ma ograniczone możliwości.

pozyczka spolecnosciowa

Pierwszy krok to oczywiście znalezienie pożyczkodawcy. Można szukać informacji na portalach ogłoszeniowych lub na stronach firm, które się zajmują pożyczkami społecznościowymi. Istnieją również na polskim rynku specjalne platformy społecznościowe.

 

Pewną i bezpieczną opcją jest skorzystanie z pośrednika kredytowego – przejmie on wszelkie formalności, zabezpieczy transakcję i zweryfikuje wiarygodność obu stron. Dzięki swojej wiedzy będzie mógł również rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestiach prawnych lub umowy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pożyczkę społecznościową?

Przede wszystkim obie strony umowy muszą być pełnoletnie oraz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Poza tym warunki są najczęściej ustalane indywidualnie przez pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę – ważne tylko, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem lub zasadami życia społecznego.

 

Wymogi, jakie postawi inwestor, uzależnione są najczęściej od ryzyka, jakie będzie chciał podjąć. Może na przykład życzyć sobie potwierdzenia posiadania dochodów i dzięki temu zaoferować lepsze warunki kredytu. Weryfikacja historii kredytowej oraz zdolności jest zdecydowanie bardziej powierzchowna niż w bankach lub firmach pożyczkowych, a często w ogóle nie jest przeprowadzana. Dzięki temu nawet osoby, które otrzymały negatywną decyzję w wymienionych instytucjach, mogą otrzymać pożyczki społecznościowe.

Pożyczki społecznościowe – dla kogo?

Oferty inwestorów są bardzo różnorodne i dzięki temu bez problemu można znaleźć warunki, które będą dopasowane do Twoich potrzeb. Pożyczka społecznościowa sprawdzi się u osób, które cenią minimum formalności – jest to szybka, wygodna forma zdobycia dodatkowych pieniędzy i najprawdopodobniej nie będzie wiązała się z wpisem do BIK-u, dzięki czemu nie obniży zdolności kredytowej.

 

Pożyczką społeczną często interesują się również osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji i jednocześnie mają negatywny wpis w BIK-u. Przez to niestety mają niskie szanse na otrzymanie tradycyjnej pożyczki lub kredytu. To również alternatywa dla osób, które pracują na umowach zlecenie, są na zasiłku lub posiadają umowę stażową, czyli mają niestandardowe źródła dochodów, które niechętnie są przyjmowane przez instytucje finansowe.

Czy pożyczka społecznościowa jest opłacalna i bezpieczna?

Niższe oprocentowanie, mniejsza prowizja za udzielenie kredytu oraz brak konieczności zabezpieczenia kredytu ubezpieczeniem sprawia, że koszt pożyczki społecznościowej może być niższy niż w banku lub instytucji pozabankowej. Takie finansowanie jest również zdecydowanie szybsze i wymaga mniej formalności, niż tradycyjne kredyty. Jest to dużą zaletą, szczególnie gdy zależy Ci na krótkim czasie otrzymania gotówki.

 

W pierwszym momencie może wydawać Ci się niebezpieczne pożyczanie pieniędzy od zupełnie obcej osoby prywatnej. W rzeczywistości jednak, po podjęciu odpowiednich kroków, jest to proces w pełni bezpieczny i bezproblemowy. Należy przede wszystkim nawiązać najpierw współpracę z dobrym pośrednikiem, który weryfikuje wiarygodność obu stron. Warto także sprawdzić opinie byłych i obecnych pożyczkobiorców na temat wybranego inwestora. 

 

Warto również zadbać o umowę, która powinna być profesjonalnie przygotowana. O to również może zadbać pośrednik kredytowy. Odpowiednia umowa będzie dobrze chronić interesy obu stron i w razie wszelkich problemów pozwoli na dochodzenie swoich praw w sądzie. W umowie powinny znaleźć się przede wszystkim szczegółowe dane obu stron, data i kwota pożyczki, oprocentowanie, prowizja oraz wszelkie opłaty dodatkowe, a to wszystko zsumowane w ostateczny koszt pożyczki. Ważny jest również okres spłaty, a także wysokość odsetek za opóźnienie oraz informacja dotycząca możliwości wcześniej spłaty zobowiązania.

Zalety pożyczki społecznościowej

Korzyści skorzystania z pożyczki społecznościowej jest kilka. Przede wszystkim gotówkę można pożyczyć znacznie taniej, niż w firmie pozabankowej. Jest to również mniejsza liczba formalności.

 

Nie ma konieczności posiadania bardzo dobrego BIK, by otrzymać pożyczkę społecznościową.  Nawet w przypadku zadłużenia można otrzymać pomoc - zaległości nie przekreślają szansy na wsparcie. Każdy wniosek jest rozpatrywany bardzo indywidualnie.

 

Co więcej, często można załatwić wszystko online, bez wychodzenia z domu, a otrzymane pieniądze otrzymuje się na dowolny cel. Jest to też bezpieczne rozwiązanie, gdyż Twoje interesy będzie chronić odpowiednio przygotowana umowa.

Pożyczka społecznościowa – co jeszcze warto wiedzieć?

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię windykacji – w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spłaca zaciągniętych zobowiązań, inwestor może podjąć pewne kroki prawne. Wśród nich warto wymienić naliczanie odsetek karnych lub wysyłanie przypomnień o konieczności zapłaty. Możliwe jest również zaangażowanie firmy windykacyjnej. 

Mimo wszystko jednak, elastyczna forma tej pożyczki sprawia, że ma się bezpośredni kontakt z pożyczkodawcą. W momencie, gdy pojawią się problemy ze spłatą zobowiązania, łatwiej będzie renegocjować umowę, niż w przypadku bankowych kredytów lub chwilówek. Inwestor zawsze może zgodzić się na wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, co sprawi, że mimo kłopotów finansowych, znacznie łatwiej będzie uregulować dług. Przeczytaj również

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 30 opinii