KRD jak sprawdzić w bazie dłużników

KRD – jak sprawdzić w bazie dłużników firmę lub klienta?KRD jak sprawdzić w bazie dłużników

Jedną z najważniejszych kwestii w biznesie jest wzajemne zaufanie, którego oczywiście nie można nadużywać. Często, szczególnie rozpoczynając nową współpracę, bardzo rozsądnie jest skontrolować wiarygodność kontrahenta lub inwestora. Służy do tego baza KRD. Jak sprawdzić w niej firmę lub przyszłego klienta? Dowiesz się z poniższego artykułu.

KRD – czym jest?

KRD to inaczej Krajowy Rejestr Długów, czyli pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej. Jego działanie rozpoczęło się w 2003 roku i od tego czasu przechowuje ono dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm, a także je udostępnia na życzenie. KRD jest niezbędne, by ocenić wiarygodność osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw, gdyż odnotowuje zaległości oraz przebieg spłaty. Dłużnicy mogą pojawić się w bazie, jeśli ich nieopłacone, spóźnione zobowiązania opiewają na sumę minimum 200 zł. 

 

Z danych zgromadzonych przez KRD korzystają najczęściej banki oraz inne instytucje, np. towarzystwa ubezpieczeniowe, jednak nie tylko. Dostęp do bazy mogą mieć wszyscy. Dzięki temu bez problemu można kontrolować swoją własną sytuację lub poznać wiarygodność danej instytucji. 

Jak sprawdzić firmę w KRD?

Uzyskanie dostępu do danych dotyczących dłużników nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko zarejestrować się na oficjalnej stronie KRD (www.krd.pl) i zalogować. Należy następnie wykupić jeden z dostępnych pakietów. Najtańsza opcja, czyli “Biznes Rzetelny” umożliwia jedynie wygenerowanie certyfikatu, który zaświadcza o tym, że nie jest się dłużnikiem notowanym w KRD oraz możliwość sprawdzenia swojej firmy. Aby dowiedzieć się o więcej o swoim nowym kontrahencie, należy wykupić “Biznes Debiut”, “Biznes Rozwój”, “Biznes Komfort” lub “Biznes Ekspert”.

Pierwsza opcja zawiera wszystkie możliwości znajdujące się w pakiecie “Biznes Rzetelny”, a także wszystkie dostępne usługi KRD. Ma się wówczas możliwość sprawdzenia 5 innych firm w miesiącu, w ramach wykupionego abonamentu. Jej koszt to 350 zł miesięcznie.

 

W przypadku pakietu “Biznes Rozwój”, przy opłacie 450 zł, dodatkowo otrzymuje się większą ilość darmowych sprawdzeń (dokładnie 15), monitoringów, a także usunięć informacji o dłużnikach. “Biznes Komfort” to opcja, dzięki której płacąc 650 zł miesięcznie można już dowiedzieć się znacznie więcej o swoich kontrahentach. Pakiet pozwala na 30 sprawdzeń informacji. w KRD. “Biznes Ekspert” z kolei to najdroższe rozwiązanie, wymagające opłaty 990 zł miesięcznie, co daje 50 darmowych sprawdzeń oraz pozwala na wykreślenie 10 dłużników w miesiącu z KRD.

 

Jak sprawdzić w taki właśnie sposób firmę? Wystarczy tylko, po zamówieniu pakietu, podać numer NIP danego przedsiębiorstwa. Otrzymuje się wówczas elektroniczny dokument, który zawiera informacje o firmie, czy jest zadłużone lub ma problemy spłatą zobowiązań, zarówno teraz, jak i w przeszłości. Pozwala to ocenić, czy dana firma potencjalnie nie będzie sprawiać żadnych kłopotów.

KRD – jak sprawdzić firmę za darmo?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy tego typu usługa jest możliwa za darmo. Niestety – informacje tego typu nie są ogólnodostępne i muszą być odpowiednio zabezpieczone. Przez to, aby uzyskać dane konieczna jest opłata.

 

Jedyną darmową możliwością jest pobranie własnego raportu, jednak jako osoba prywatna. W innych przypadkach należy regulować określoną opłatę lub wykupić abonament. Wówczas taki wydatek można dopisać do kosztów uzyskania przychodów. 

Czy warto sprawdzać firmy w Krajowym Rejestrze Długów?

Wielu przedsiębiorców uważa, że sprawdzanie firm w KRD jest dość kontrowersyjnym zabiegiem. Przede wszystkim można w ten sposób urazić swojego kontrahenta, który może poczuć, że już od samego początku nie darzy się go zbytnim zaufaniem. Po pobraniu raportu, dane przedsiębiorstwo będzie mogło odnaleźć NIP firmy, która go sprawdziła i różnie to odebrać.

 

Oczywiście wiarygodność firmy można sprawdzić inaczej, w nieco subtelniejszy sposób. Jednym z nich jest czytanie opinii klientów w Internecie, jednak niekiedy nie umożliwia to uzyskania kompletu informacji. Mimo wszystko sprawdzenie kontrahentów w KRD jest dobrym sposobem, pozwalającym uniknąć kłopotów finansowych, oszczędzić czas oraz pieniądze. W końcu każdy przedsiębiorca wolałby prowadzić firmę tylko z wiarygodnymi, bezpiecznymi firmami, aby później nie mieć powodu do windykacji lub stawiania się na rozprawy w sądzie. Będzie to zatem słuszna, biznesowa decyzja. 

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 2 opinii