Wakacje kredytowe

Czym są wakacje kredytowe i kiedy warto z nich skorzystać?

wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to inaczej zawieszenie spłaty kredytu. Termin ten może być znany osobom, które spłacają różne zobowiązania finansowe, ale także tym, które odbierają komunikaty bankowe. Wiele banków oferuje wakacje kredytowe – Millennium jest jednym z przykładów. Warto się zainteresować tą kwestią, gdyż często może to pomóc w trudnej sytuacji. Jak zatem działa zawieszenie spłaty kredytu i czy to opłacalne rozwiązanie?

Wakacje kredytowe – na czym to polega?

Zawieszenie spłaty kredytu oznacza, że przez dany okres, najczęściej jeden miesiąc, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście, bank nie wymaga comiesięcznego spłacania rat. Zawieszeniu może ulec ich całość lub część kapitałowa. Każdy bank ustala własne zasady, dlatego warto dowiedzieć się jak wyglądają wakacje kredytowe w Millennium i innych instytucjach finansowych. 

 

Zawieszenie spłaty jest udzielane na wniosek kredytobiorcy i nie zawsze bank musi się na nie zgadzać. Każdą sytuację rozpatruje się indywidualnie i obecnie jest to znacznie prostsze, niż bywało to kilka lat. Skrócono procedury, formalności oraz czas, jaki potrzebny jest na złożenie wniosku oraz jego rozpatrzenie.

 

Jeśli bank przyzna Ci wakacje kredytowe, nie będzie wówczas podejmować żadnych działań windykacyjnych – możesz się nie martwić o odsetki karne, monity lub wpis na listę dłużników. 

Co się dzieje z pominiętą ratą podczas wakacji kredytowych?

Oczywiście pominięte raty nie odchodzą w niepamięć i należy je spłacić, jednak nie jest to konieczne od razu. Banki przyjmują tutaj dwie opcje i klient może samodzielnie wybrać, która z nich będzie dla niego lepsza.

 

Pierwsza opcja zakłada rozłożenie kwoty rat, które się pominęło, na pozostałe. Mogą się one w ten sposób znacznie zwiększyć, przy zachowaniu pierwotnego terminu spłaty, co nie dla każdego będzie idealnym sposobem na wakacje kredytowe. Millennium stosuje natomiast inny wariant, czyli przeniesienie niezapłaconych rat na koniec okresu spłaty.

 

Płaci się wówczas tyle samo rat, ile zakładał na początku harmonogram, jednak ostatnią z nich trzeba będzie spłacić np. miesiąc później. Dzięki temu można zachować comiesięczny wydatek na takim samym poziomie i łatwiej będzie o terminowe jego uregulowanie.

Zawieszenie spłaty kredytu – jakie warunki trzeba spełnić?

Wakacje kredytowe wiążą się z pewnymi warunkami. Przede wszystkim, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź treść swojej umowy kredytowej. Tam znajdziesz informację o tym, czy nie masz żadnych ograniczeń odnośnie tego, ile razy możesz skorzystać z zawieszenia raty kredytu.

 

Banki najchętniej udzielają wakacji kredytowych osobom, które wykazują się terminowością w spłacie swoich zobowiązań. W przypadku negatywnej historii kredytowej możesz spotkać się z odmową lub z gorszymi warunkami niż w oczekujesz. Dlatego właśnie warto na bieżąco kontrolować swoją sytuację finansową i zareagować odpowiednio wcześniej, zanim pojawią się problemy w spłacie zobowiązań.

Czy wakacje kredytowe są opłacalne?

Tak samo, jak w przypadku różnych finansowych produktów, tak i opłacalność zawieszenia spłaty kredytu jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim największą rolę odgrywa wysokość prowizji i różnych innych opłat za wakacje kredytowe. Istotna jest również liczba rat, które pozostały do uregulowania i na jaki okres mają zostać zawieszone. Jeśli nie wiesz, czy będzie to korzystny krok dla Ciebie, skorzystaj z porad doradców kredytowych. 

 

Wakacje kredytowe mogą generować koszty, jednak jednocześnie też przed nimi chronią. Zawieszając spłatę można uniknąć opóźnień i odsetek karnych, jakie z nich wynikają oraz wpisu na listę dłużników. 

 

Nie jest to jednak dobra opcja dla osób, które mają poważniejsze problemy finansowe i wiedzą, że nie skończą się one szybko. Lepiej w takim wypadku zdecydować się zrestrukturyzowanie kredytu, np. poprzez wydłużenie jego spłaty i obniżenie rat.

Wakacje kredytowe – podsumowanie

Samo zawieszenie spłaty kredytu jest stosunkowo proste i łatwo jest zrozumieć jego działanie. Powszechnie, w wielu instytucjach bankowych stosuje się wakacje kredytowe – Millennium to tylko jeden z nich. Mogą być one przydatne w przypadku tymczasowych problemów finansowych, a także gdy potrzebujesz więcej wolności w domowym budżecie na dany okres. Warto jednak poważnie przemyśleć swoją sytuację i podjąć odpowiednią decyzję, która nie wpędzi Cię w dalsze kłopoty. Inni

Dalsze materiały odnośnie  Wakacji Kredytowych 

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 54 opinii