Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika

 

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika – jak to wygląda w praktyce?

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika

Niespłacanie swoich długów wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Jedną z nich jest ich przymusowe ściągnięcie przez komornika. Warto wiedzieć, że po otrzymaniu informacji o wszędziu egzekucji komorniczej, istnieje jeszcze szansa na dobrowolną spłatę zadłużenia – w całości lub ratach. Jak to dokładnie wygląda i co należy zrobić dowiesz się z poniższego artykułu.

Zadłużenie a komornik – jakie działania należy podjąć?

Brak płynności finansowej może przydarzyć się każdemu. Biorąc pożyczkę z reguły bierze się pod uwagę obecną kondycję finansową. Gdy jest stabilna, a spłacenie rat nie stanowi problemu, to chętniej sięga się po różne kredyty lub pożyczki. Gorzej jednak jest, gdy w przypadku losowego zdarzenia, pojawią się kłopoty finansowe – choroba, wypadek lub utrata pracy mogą pogorszyć znacznie sytuację.

 

Wówczas wiele osób decyduje się na wzięcie kolejnej pożyczki, a później następnej, aby dać radę ze spłatą zaległości. Te z kolei, jeśli są nieuregulowane, sprawiają, że dłużnik trafia do bazy Krajowego Rejestru Długów, co obniża jego zdolność kredytową, jednak nie tylko. Niespłacone zobowiązania mogą trafić pod egzekucję komorniczą.

 

Metody ściągania należności są zależne od majątku, jaki posiada dłużnik oraz jego sytuacji życiowej. Istotna jest również wysokość zobowiązania. Komornicy prowadzą wszelkie czynności odzyskiwania długów zgodnie z zapisami Kodeksu postępowania cywilnego. 

 

Najczęściej stosowane działania to:

  • blokada konta, 
  • zajęcie wynagrodzenia (przy umowie o pracę i zlecenie), emerytury i renty, 
  • egzekucja z ruchomości i nieruchomości. 

 

Jest to ogromny stres, zwłaszcza, gdy zagrożony jest cały majątek życia. Po otrzymaniu informacji o wszczęciu egzekucji komorniczej warto przemyśleć swoją sytuację i zastanowić się nad rozłożeniem długu na ratu lub dobrowolną spłatą zadłużenia u komornika

Rozłożenie długu u komornika na raty – czy to możliwe?

Kiedy długi zostają przekazane do windykacji, odruchem wielu osób jest unikanie komornika. To błąd – należy jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem, a jeśli nie jest to możliwe, to postarać się o rozłożenie długu u komornika. W tym celu należy sporządzić pismo, w którym zawarte powinny być argumenty dotyczące ciężkiej sytuacji materialnej i życiowej. Adresatem powinien być wierzyciel – kancelaria komornicza po otrzymaniu wniosku przekazuje je właśnie jemu.

 

Warto wiedzieć, że komornik nie jest stroną w sprawie, dlatego nawet ustalając z nim pewne kwestie, nie ma on obowiązku ich dotrzymać. Wypełnia on przede wszystkim wolę wierzyciela i pod jego kierownictwem działa. Jeśli nie podejmiesz inicjatywy i nie będziesz próbować rozwiązać sprawy, wierzyciel zażąda egzekucji ze wszystkich dostępnych źródeł, czyli między innymi Twojego wynagrodzenia lub nieruchomości. 

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika w ratach – co zawrzeć we wniosku?

Należy oczywiście umieścić swoje dane osobowe, czyli adres zamieszkania, numer telefonu i PESEL. Następnie należy podać kwotę zadłużenia i listę wierzycieli z ich adresami. Najlepiej jest, formułując propozycję ugody, zaproponować wygodne raty, które umożliwią terminową spłatę.

 

Warto również podać powody zaistniałych problemów ze spłatą. Jeśli jest to zdarzenie losowe, takie jak utrata pracy, wypadek, choroba lub śmierć bliskiej osoby, to warto dołączyć odpowiednią dokumentację, która to potwierdzi. Może to być zwolnienie lekarskie lub chociażby rachunki za leczenie. Dobre uzasadnienie jest kwestią kluczową – bez niego wierzyciel może uznać, że możesz spłacić zadłużenie i wniosek odrzuci. 

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika w całości

Aby spłacić komornika w całości, należy pełną kwotę długu wpłacić na konto kancelarii komorniczej lub dokonać tego osobiście, w siedzibie firmy. Można dzięki temu liczyć na znacznie niższą kwotę, jaką wówczas funkcjonariusz państwowy przeznaczy na wynagrodzenie – będzie to tylko 3% wartości ściąganej należności.

 

Możliwe jest również uregulowanie kwoty bezpośrednio u wierzyciela, na podstawie porozumienia. Wszystko jest kwestią indywidualnych negocjacji, których warto się podjąć, aby skutkiem było zawieszenie postępowania komorniczego i  zmniejszenie się kosztów komorniczych.

 

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika jest zatem opłacalna i warto zastanowić się, skąd zdobyć na to pieniądze. Paradoksalnie zaciągnięcie innego długu może pomóc zaoszczędzić na wysokich kosztach postępowania egzekucyjnego. Innym rozwiązaniem może być pożyczka od rodziny lub po prostu zatrudnienie się w dodatkowym miejscu pracy.

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika – podsumowanie

Egzekucja komornicza jest ciężką sytuacją nie tylko pod względem finansowym, ale również mentalnym. Bez wątpienia wiąże się to z ogromnym stresem. Na szali w końcu często znajduje się cały dorobek życia – dom, mieszkanie, samochód, a także comiesięczna pensja. 

 

Aby uniknąć egzekucji komorniczej, warto zareagować jeszcze zanim sprawa długu trafi do sądu. Dobrowolne warunki spłaty łatwiej ustalić np. z firmą windykacyjną. Jeśli jednak za późno już na takie działania, z pomocą mogą Ci przyjść rozwiązania przedstawione w tym artykule.

 

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika jest dobrym pomysłem, jednak nie dla każdego łatwo dostępnym, szczególnie, gdy kwota do uregulowania jest wysoka. Rozłożenie długu na raty natomiast nie zawsze będzie odebrane pozytywnie i wniosek może zostać odrzucony. Warto jednak to zrobić – nic nie ryzykujesz i nic Cię to nie kosztuje, a być może uda Ci się uniknąć poważnych konsekwencji. Inni czytali ró

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 60 opinii