Opóźnienie w spłacie kredytu
Spis treści
Opóźnienie w spłacie kredytu – co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem kolejnej pożyczki?
Opóźnienie w spłacie kredytu lub pożyczki może przytrafić się każdej osoby, niezależnie od jej wysokości zarobków. Może to wiązać się z różnymi negatywnymi konsekwencjami, między innymi wpisem w bazie dłużników. Nie musi to oznaczać na szczęście braku możliwości otrzymania kredytu. Nawet osoby w skomplikowanej sytuacji mogą liczyć na wsparcie. Sprawdźmy, jak to działa.
Opóźnienie w spłacie kredytu – kiedy się pojawia?
Każde opóźnienie w spłacie kredytu jest przewinieniem wobec danej instytucji finansowej. Oczywiście nie każde może wywołać takie same konsekwencje. Inne będą w przypadku kilkudniowej zwłoki, a inne w 30-dniowej lub ponad 3-miesięcznej. Warto wiedzieć, że dla firm pożyczkowych lub banków nie ma znaczenia powód opóźnień. Może to być chociażby kwestia złej organizacji lub braku środków na koncie.
W przypadku problemów finansowych nie warto unikać kontaktów z instytucją, w której jest zadłużony. Wręcz przeciwnie – lepiej jest zgłosić się do niej od razu i wykazać wolę współpracy. Być może wówczas uda się ustalić rozwiązanie, które jest satysfakcjonujące dla obu stron.
Co jednak w przypadku, gdy chcesz zaciągnąć kredyt, mając opóźnienia w BIK? Warto wiedzieć, że może to utrudnić otrzymanie pożyczki, jednak nie zamyka do niej drogi całkowicie.
Opóźnienie w spłacie kredytu a pożyczka – dla kogo będzie ona rozwiązaniem?
Pożyczka z opóźnieniami w BIK jest formą wsparcia finansowego, która dedykowana jest osobom w ciężkiej sytuacji materialnej. Zalegają one ze spłatą swoich zobowiązań, a informacja o tym odnotowana jest już w bazie BIK. Produkt finansowy, jakim jest kredyt z opóźnieniami, oferowany jest najczęściej przez banki i instytucje finansowe dla osób pełnoletnich, mieszkających w Polsce i posiadających polskie obywatelstwo, a także legitymujących się aktualnym dowodem osobistym.
Opóźnienie w spłacie kredytu – kto udzieli pożyczki?
Pożyczka może zostać przyznana przez bank, jednak należy wcześniej spełnić określone wymagania. Przede wszystkim opóźnienie w spłacie kredytu nie może być duże – niewielkie zaległości są w większości przypadkach akceptowane przez banki. Warunkiem jednak może tutaj być znalezienie współkredytobiorcy albo wyrażenie zgody na wyższe oprocentowanie.
Kredyty z opóźnieniami proponują też firmy pozabankowe, które mogą pomóc osobom w naprawdę trudnej sytuacji materialnej, które borykają się ze znacznie poważniejszymi zaległościami, które wynoszą nawet do 180 dni.
Zdolność kredytowa a BIK – co warto wiedzieć?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowe, odnotowuje wszystkie zobowiązania kredytowe, niezależnie od tego, czy jesteś klientem banku, firmy pożyczkowej lub SKOK-ów. Przechowywane tam informacje dotyczą nie tylko wszelkich opóźnień, ale też terminowo spłacanych pożyczek.
Składając wniosek o kredyt, bank najpierw oceni Twoją zdolność kredytową. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest weryfikacja informacji w BIK. Jeśli zobowiązania były do tej pory spłacane przez Ciebie w terminie, historia kredytowa będzie pozytywna, a Ty staniesz się wiarygodnym klientem.
Jednak w przypadku negatywnego wyniku, który powstał przez opóźnienia, instytucja finansowa może już obawiać się, że nie będziesz w stanie wywiązać się z kolejnych zobowiązań.
Na zdolność kredytową mają jednak wpływ nie tylko dane, które znajdują się w BIK, ale też w BIG – Biurach Informacji Gospodarczej, czyli KRD (Krajowy Rejestr Długów), ERIF oraz InfoMonitor. Możesz znaleźć się na liście dłużników nie tylko przez opóźnienie w spłacie kredytu, ale także z uwagi na zaległości w opłatach np. rachunków.
Na szczęście tego typu problemu nie oznaczają wcale, że nie masz szansy na uzyskanie kredytu. Gdzie i na jakich zasadach go uzyskasz, zależy od długości opóźnienia. Będąc w wyjątkowo ciężkiej sytuacji może to być trudniejsze, jednak nie niemożliwe.
Opóźnienia w spłacie kredytu – jak są postrzegane przez banki?
Banki zwracają uwagę na opóźnienie, jednak rozpatrują je inaczej, w zależności od dni, które upłynęły od momentu, w którym się pojawiło:
- do 30 dni – nie jest to przeciwwskazanie do udzielenia kredytu. Opóźnienia od 0 do 30 dni w BIK mają taki sam pozytywny status.
- od 30 do 60 dni – w tym wypadku banki często przyglądają się sytuacji dłużnika i biorą pod uwagę różne czynniki – liczbę dotychczasowych opóźnień, kwotę, a także przyczynę powstałych zaległości. W tym wypadku w BIK będzie to oznaczone na pomarańczowo.
- powyżej 90 dni – w takim wypadku kredyt z opóźnieniami nie jest możliwy do uzyskania w banku. Wyjątkiem są sytuacje, w których dłużnik przedstawi dokument, z którego wynika, że z opóźnień nie doszło do jego winy. W BIK są one oznaczone na czerwono.
Co ciekawe, w większości banki nie określają wprost, jakie opóźnienie w spłacie kredytu jest dla nich akceptowalne przy udzielaniu pożyczek. Ważne są też inne parametry, które składają się na wewnętrzną ocenę punktową, między innymi wiek lub źródło dochodów.
Jeśli Twoje opóźnienie wynosi więcej, niż 90 dni, lepiej zwrócić się o pomoc do firm pozabankowych. Zaoferują Ci one pożyczkę, akceptując nawet duże zaległości.
Jak otrzymać pożyczkę mimo opóźnień w spłacie kredytu?
Wnioski w instytucjach pozabankowych można bardzo często składać online. Wiele z nich oferuje uproszczoną procedurą ubiegania się o kredyt. Wystarczy tylko skorzystać z kalkulatora kredytowego dostępnego na stronie i wysłać zgłoszenie. Wkrótce po tym skontaktuje się z Tobą doradca i konieczne będzie wskazanie oczekiwanej kwoty kredytu oraz czas, w jakim możesz go spłacić.
Podczas ubiegania się o kredyt należy również zadeklarować wysokość swoich zarobków i źródło dochodu. Pracownicy instytucji pomogą Ci przeanalizować różne oferty i wybrać tę, która będzie najlepiej dopasowana do Twojej aktualnej sytuacji i preferencji. Następnie należy tylko poczekać na decyzję i w przypadku pozytywnej – czekać na przelew na konto.
Kredyt przy opóźnieniach w spłacie kredytu – jakie ma zalety?
Przede wszystkim jest to szansa na to, by spróbować uregulować swoje opóźnienia i ustabilizować swoją sytuację finansową. Jednak to nie wszystko. Wśród zalet, jakie może mieć tego typu kredyt na pewno warto wymienić uproszczone procedury kredytowania, bez długiego oczekiwania z banku na odpowiedź.
Co więcej, mimo opóźnienia w spłacie kredytu, nawet do 180 dni, jest możliwe w ten sposób uzyskanie zastrzyku gotówki. Na rynku istnieje wiele instytucji, dzięki czemu można wybrać odpowiedni dla siebie produkt, dopasowany do swoich potrzeb.
Jakie dokumenty są wymagane przy pożyczce?
Pożyczka z opóźnieniami w BIK, oferowana przez firmy bankowe, to przede wszystkim minimum formalności. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego, podanie konta bankowego, na które zostanie wpłacona kwota kredytu, a także aktualnego adresu e-mail i numeru telefonu.
Należy również zadeklarować wysokość oraz źródło swoich dochodów. Akceptowane są wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, cywilnoprawnych, a także renty, emerytury, działalności gospodarczej i innych, np. alimentów. Jeśli nie masz żadnych legalnych dochodów, nie będziesz mógł zaciągnąć tego typu pożyczki.
Opóźnienie w spłacie kredytu – jak pozbyć się wpisu w BIK?
Mimo, że możliwe jest uzyskanie pożyczki nawet mając opóźnienie w spłacie kredytu, to warto starać się budować pozytywną historię kredytową. Wszelkie informacje o zobowiązaniach są przetwarzane w BIK, przez cały okres ich spłaty.
W przypadku niespłacanych w terminie zobowiązań, czas ten wydłuża się do nawet 5 lat. Muszą być jednak do tego spełnione warunki:
- opóźnienie przekroczyło 60 dni,
- minęło 30 dni, odkąd zostałeś poinformowany o przetwarzaniu informacji na temat zobowiązania i nadal nie spłaciłeś zaległości.
Jak zatem wyczyścić negatywną historię w BIK? Można tego dokonać jedynie wtedy, gdy od zadłużenia minęło 5 lat. Dane zawarte w rejestrze nie mogą być wówczas dalej przetwarzane bez Twojej zgody. Co więcej, można też ubiegać się o korektę nieaktualnych lub nieprawdziwych informacji w Biurze Informacji Kredytowej. Należy wówczas złożyć wniosek do instytucji, która przekazała te informacje do BIK.
Opóźnienie w spłacie kredytu – podsumowanie
Jak widać, możliwe jest zaciągnięcie kolejnych pożyczek, nawet w przypadku opóźnień w spłatach swoich zobowiązań. Jednak warto tego unikać i myśleć nad innymi rozwiązaniami, które nie pozwolą na wpadnięcie w pętlę zadłużenia.
Jeśli jednak aktualnie nie masz innego wyjścia, to w przypadku opóźnień z uregulowaniem swoich płatności, najlepiej zgłosić się do instytucji pozabankowych. Zawsze jednak sprawdź opinie o wybranej firmie i dowiedz się o niej jak najwięcej. Dzięki temu unikniesz dodatkowych problemów. Wybierając profesjonalną placówkę otrzymasz najlepsze możliwe rozwiązanie, nawet przy trudnościach finansowych. Przeczytaj również Wakacje kredytowe
Średnia ocena:
4.3/5.0
Na podstawie:
20 opinii
Comments are closed.