Konsolidacja pozabankowa

Konsolidacja pozabankowa – co warto o niej wiedzieć?konsolidacja pozabankowa

Jeśli, z uwagi na ciążące na Twoim koncie pożyczki, nie radzisz sobie ze spłatą swoich zobowiązań, możesz zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest konsolidacja pozabankowa. Jest to jeden ze sposobów na wyjście z zadłużenia dla osób, które długi pochodzą z chwilówek i innych produktów oferowanych przez firmy prywatne. Łącząc wszystkie swoje kredyty w jeden można znacznie odciążyć swój budżet. Co warto wiedzieć o konsolidacji pozabankowej? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Kredyt konsolidacyjny – czym jest?

Kredyt konsolidacyjny zaciągany jest przez osoby, które chciałyby połączyć kilka swoich zobowiązań w jedno. Otrzymaną kwotę można wówczas przeznaczyć wyłącznie na spłatę swoich długów. To jeden ze sposobów na to, by uniknąć opóźnień w regulowaniu kolejnych rat, jeśli pożyczki pochodzą z różnych źródeł.

 

Kredyt, który się wówczas otrzymuje, będzie miał wydłużony czas spłaty, jednak co miesiąc będziesz mieć do spłacenia tylko jedną ratę, zamiast kilkunastu, często w różnych terminach. Co więcej, jest ona zazwyczaj niższa niż to, co łącznie musiałeś spłacać do tej pory.

 

Konsolidacja jest udzielana przez banki, dlatego jeśli Twoje zadłużenie pochodzi z chwilówek lub ratalnych pożyczek pozabankowych możesz mieć problem. Pomoc oferowana przez instytucje bankowe może być przeznaczona tylko na spłatę zobowiązań bankowych. Rozwiązaniem tutaj jest konsolidacja pozabankowa.

Konsolidacja pozabankowa – jak to wygląda w praktyce?

Konsolidacja pozabankowa to produkt finansowy, który powstał z myślą o osobach nie mających zdolności finansowej, by starać się o pomoc w tradycyjnym banku. Może zostać udzielona osobom, które spóźniały się ze spłatą zobowiązań, czego skutkiem jest zła historia kredytowa.

 

Firmy pozabankowe nie przywiązują tak dużej wagi do informacji, które pojawiają się w Biurze Informacji Kredytowej, dzięki czemu nawet osoby zadłużone mogą z nich skorzystać. Warto jednak zaznaczyć, że rozwiązanie to będzie znacznie droższe od ofert konsolidacyjnych banków. Dlatego z jednej strony jest to sposób na to, by wyjść z problemów finansowych, acz należy dobrze przemyśleć, czy nie spowoduje to przypadkiem wpadnięcia w większe długi.

Konsolidacja pozabankowa przez Internet

Firmy pożyczkowe oferują możliwość konsolidacji swoich pożyczek online, bez wychodzenia z domu. Jest to oferta skierowana do osób, które nie radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań i chciałyby otrzymać pomoc od zaraz.

 

Dzięki temu możliwe jest złożenie wniosku online w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Wypełnienie wniosku zajmuje zaledwie kilka minut – konieczne jest podanie swoich danych osobowych i kilku innych, wymaganych informacji. Po tym najczęściej skontaktuje się z Tobą przedstawiciel danej firmy, aby zaprezentować Ci możliwości konsolidacji pozabankowej.

Konsolidacja pozabankowa – na jakich zasadach jest udzielana?

W przypadku kredytu konsolidacyjnego w instytucjach pozabankowych procedura jest bardzo podobna do tej, które stosują banki. Należy przedstawić swoje źródło dochodu, warto jednak wiedzieć, że w przypadku firm prywatnych, nie musi to być tylko umowa o pracę. Honorują one także alimenty, dochody z najmu, stypendia czy dodatki socjalne. Lista dokumentów, które należy przedstawić nie jest długa, dlatego cały proces trwa stosunkowo szybko.

Wymagane dokumenty przy pozabankowym kredycie konsolidacyjnym

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny w instytucji pozabankowej, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Wymagania są różne, w zależności od firmy, którą wybierzesz, jednak większość z nich będzie oczekiwać od Ciebie przedstawienia:

 

  • dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości (np. paszportu),
  • zaświadczenia o dochodach (może to być dokument wypełniony przez pracodawcę lub np. odcinek emerytury),
  • oświadczenie o dochodach (deklaracja o wysokości swoich zarobków),
  • dokumenty dotyczące zobowiązań do skonsolidowania.

Konsolidacja pozabankowa – kto może z niej skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny pozabankowy jest przeznaczony dla osób, które mają duże problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań, w tym pożyczek oraz chwilówek. Może to być także rozwiązanie dla tych, którzy zaciągali kolejne kredyty na spłatę poprzednich, czego skutkiem jest najczęściej spirala zadłużenia.

 

Konsolidacja pozabankowa może sposobem na poradzenie sobie z spłatą kilku zobowiązań, gdy nie masz głowy do dat i często zapominasz o uregulowaniu kolejnej raty terminowo. Z uwagi na to, że firmy pożyczkowe nie są tak restrykcyjne jak banki, wniosek może złożyć każdy, kto ma trudną sytuację finansową i nie może sobie z nią poradzić.

Konsolidacja pozabankowa – jakie zobowiązania można skonsolidować?

Jak już było wspomniane, kredyt konsolidacyjny oferowany przez banki pomaga osobom z kredytami gotówkowymi, ratalnymi, dodatkowym zadłużeniem na karcie kredytowej lub przekroczonym limitem na rachunku osobistym. Nie obejmuje on jednak pożyczek pozabankowych oraz chwilówek. Z tymi można sobie poradzić w instytucjach pozabankowych.

 

Kiedy warto skorzystać z konsolidacji pozabankowej?

Przede wszystkim należy dobrze monitorować swoją sytuację finansową – jeśli zauważysz, że nie radzisz sobie ze spłatą wszystkich zobowiązań i Twój budżet zaczyna na tym bardzo cierpieć, warto rozważyć skorzystanie z konsolidacji pozabankowej. Oczywiście podejmowanie decyzji na ostatnią chwilę może być sporym błędem, gdy zwlekanie może potem skutkować trudniejszą procedurą i większym stresem mimo, że instytucje pozabankowe są nastawione bardziej przychylnie do swoich klientów niż banki. 

 

Każda osoba ma swoje wymagania i na opłacalność konsolidacji warto patrzeć indywidualnie. Osoby, które chcą nieco odciążyć swój budżet oraz wyjść z pętli zadłużenia z pewnością docenią konsolidację pozabankową. Jednakże są też tacy, których całościowy koszt kredytu konsolidacyjnego może zniechęcić. 

Konsolidacja pozabankowa dla firm 

Jak łatwo się domyślić, nie tylko osoby prywatne mogą mieć problem ze spłatą swoich zobowiązań. Kłopoty pojawiają się również wśród właścicieli firm. Instytucje pozabankowe często, chcąc pomóc swoim klientom, wprowadzają oferty kredytów konsolidacyjnych także dla dużych oraz małych przedsiębiorstw.

 

Z tego typu ofert bardzo często korzystają nowe firmy, których właściciele źle oszacowali swoje wydatki oraz przychody. Zdarza się jednak, że zgłaszają się po pomoc właściciele przedsiębiorstw dobrze prosperujących, u których jednak pojawił się chwilowy kryzys, wywołany np. czynnikami zewnętrznymi.

 

Warto pamiętać, że konsolidacja pozabankowa jest produktem, po który można sięgnąć po dobrym przeanalizowaniu swojej sytuacji. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę, skorzystaj z pomocy specjalistów – w Spłać Kredyty pomożemy Ci wyjść z pętli zadłużenia i dzięki temu odzyskać stabilność finansową.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 40 opinii